Η 20η συνεχόμενη νίκη της Sharapova στο πηλό

Η ΠΡΩΤΗ ΔΟΚΙΜΗ ΤΗΣ ΣΕΡΕΝΑ

Οι διοργανωτές έχουν τακτοποιήσει το πρόγραμμα με τέτοιο τρόπο ώστε όλοι οι αγώνες των γυναικών να παίζονται το πρωί και το απόγευμα. Η κύρια ίντριγκα ολόκληρης της εβδομάδας (εκτός από, φυσικά, ο νικητής του τροπαίου) είναι ο τίτλος της πρώτης ρακέτας την επόμενη Δευτέρα. Θυμηθείτε ότι ο αγώνας αλληλογραφίας διεξάγεται από τους Serena Williams και Maria Sharapova , οι οποίοι μπορεί επίσης να αντιμετωπίσουν ο ένας τον άλλον, αλλά μόνο στον τελικό. Εν τω μεταξύ, ο καθένας έλυσε τοπικά προβλήματα για να φτάσει στους ημιτελικούς.

Ο Αμερικανός δεν έπαιξε δύο αγώνες με τον καλύτερο τρόπο, αλλά στο παιχνίδι με την Maria Kirilenko ενήργησε με μεγαλύτερη ακρίβεια και μετά τον αγώνα παραδέχθηκε ότι δεν το έκανε. υπηρέτησε με όλη της τη δύναμη. Αν κοιτάξετε τα στατιστικά στοιχεία, είναι δύσκολο να φανταστείτε τι θα μπορούσε να σερβιριστεί ακόμη καλύτερα: 100% των μπάλες που κερδίζουν από το πρώτο σερβίρισμα και 87% από το δεύτερο. Με άλλα λόγια, η Σερένα έχασε δύο πόντους σε ολόκληρη τη συνάντηση, ένας από αυτούς λόγω διπλού! Η Anabel Medina-Garrigues , ίσως, έλαβε το ελαφρύτερο πλέγμα όλων των συμμετεχόντων: ο Ισπανός είχε δύο συναντήσεις με τους τυχερούς ηττημένους και στον τρίτο γύρο δεν χρειάστηκε να πάει στο γήπεδο - πρωταγωνίστησε Yaroslava Shvedova .

Μαδρίτη, Ισπανία. Mutua Madrid Open. Γήπεδο (εξωτερικά γήπεδα). Γυναίκες. Μόνους. Προημιτελικοί.

Serena Williams (ΗΠΑ, 1) - Anabel Medina-Garrigues (Spain, WC) - 6: 3, 0: 6, 7: 5.
Maria Sharapova (Ρωσία, 2) - Kaya Kanepi (Εσθονία) - 6: 2, 6: 4.
Sara Errani (Ιταλία, 7) - Ekaterina Makarova (Ρωσία) - 6: 4, 6: 3.
Ana Ivanovic (Σερβία, 16) - Angelica Kerber (Γερμανία, 6) - 6: 3, 6: 1.

Άντρες. Μόνους. Προημιτελικοί.

Rafael Nadal (Ισπανία, 5) - David Ferrer (Ισπανία, 4) - 4: 6, 7: 6 (7: 3), 6: 0.
Pablo Andujar (Ισπανία, WC) - Kei Nishikori (Ιαπωνία, 14) - 6: 3, 7: 5.
Tomas Berdych (Τσεχία, 6) - Andy Murray (Μεγάλη Βρετανία, 3) - 7: 6 (7: 3), 6: 4.
Stanislas Wawrinka (Ελβετία, 15) - Jo-Wilfried Tsonga (Γαλλία, 7) - 6: 2, 6: 7 (9:11), 6: 4.

Τι Όσον αφορά τις προσωπικές συναντήσεις, οι παίκτες του τένις έπαιξαν σε ρωμαϊκό πηλό πριν από ένα χρόνο, τότε η Serena κέρδισε πειστικά - 6: 3, 6: 1 Με το ίδιο σκορ, ο Αμερικανός πήρε το πρώτο παιχνίδι την Παρασκευή, αλλά σε έναν αγώνα. Ο Ισπανός έμεινε ίσος με 4: 3 και στο επόμενο παιχνίδι είχε διπλό break-point. Ωστόσο, όλα εξαρτήθηκαν από τον Williams - η Annabelle το χτύπησε μόνο δύο φορές και έκανε τέσσερα μη αναγκαστικά λάθη.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα άλλαξε. Ο Αμερικανός άρχισε να κάνει λάθος μετά από λάθος, το backhand δεν πήγε καθόλου, το σερβίς πήγε στραβά. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Ισπανός πρόσθεσε δραματικά, απλώς επωφελήθηκε από την πτώση του αντιπάλου και πήρε το σετ στο μηδέν - Η Σερένα δεν έχει χάσει ένα σετ με τέτοιο σκορ από το 2008! Τότε η Αφροδίτη αναστάτωσε την αδερφή της. Η Σερένα θυμώθηκε με τον εαυτό της και πήρε αμέσως το προβάδισμα 2: 0 στο τρίτο παιχνίδι - και είχε ένα διπλό σημείο διάλειμμα για να εξαλείψει εντελώς την ίντριγκα. Η Annabelle κέρδισε δύο συνεχόμενα παιχνίδια από τις 15:40 και έπειτα έβαλε δύο ακόμη στην κουμπαρά και πήρε 4: 2. Από εκείνη τη στιγμή και μετά, άρχισε ο αγώνας για κάθε μπάλα. Ο Ισπανός είχε την ευκαιρία - ήταν δύο βαθμοί μακριά από τη νίκη, αλλά ο Ουίλιαμς επέζησε, και στον 11οτο παιχνίδι έκανε ένα διάλειμμα και κατατέθηκε για τον αγώνα - 6: 3, 0: 6, 7: 5. Η πρώτη ρακέτα του κόσμου έπαιξε άσχημα, αλλά κατάφερε να προσθέσει τις σωστές στιγμές και να πάρει μια σημαντική νίκη.

ΕΤΗΣΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ SHARAPOVA

Στη συνέχεια, ο Kaia εμφανίστηκε στο κεντρικό γήπεδο Kanepi και Maria Sharapova . Και οι δύο παίκτες του τένις έχουν περιοδεύσει για περισσότερα από 10 χρόνια, αλλά τα μονοπάτια του τουρνουά συγκλόνθηκαν μόνο μία φορά - στο περσινό Roland Garros, όταν η Μαρία έδωσε στην Εσθονία πέντε παιχνίδια στους προημιτελικούς. Στη Μαδρίτη, η Σαράποβα ήταν επίσης πολύ πιο δυνατή. Η Ρωσίδα κέρδισε με σιγουριά το πρώτο παιχνίδι, αν και πρέπει να πω ότι η Kanepi ήταν πολύ λάθος και δεν μπορούσε να βρει το τένις της με κανένα τρόπο. Αυτό πέτυχε εν μέρει στη δεύτερη παρτίδα. Η Kaia πήρε αρχικά το σερβίς του αντιπάλου και οδήγησε το σκορ για λίγο, αλλά στη μέση του παιχνιδιού, η Ρώσος γυναίκα πρόσθεσε και πέτυχε μια συνολική πειστική νίκη - 6: 2, 6: 4. Σύμφωνα με τη διαφορά μεταξύ των γκολ και των λαθών που κέρδισε το δίχτυ, και οι δύο παίκτες του τένις είναι στο κόκκινο, αλλά ο Kanepi έπαιξε ειλικρινά ανεπιτυχώς - μόνο 8 χτυπήματα και 32 ανακρίβειες. Σημειώστε ότι η Μαρία κέρδισε τη 20η συνεχόμενη νίκη της σε πηλό.

Η MAKAROVA ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΙ ΕΡΡΑΝΗ

Ο δεύτερος Ρώσος ημιτελικός θα μπορούσε να είναι η Ekaterina Makarova / β>. Ήξερε πολύ καλά την αντίπαλό της Sarah Errani . Στα σινγκλ, οι τένις αντάλλαξαν νίκες, ενώ δεν έπαιζαν ο ένας τον άλλον για περισσότερο από τρία χρόνια, αλλά συναντώνται σε ζευγάρια τακτικά. Σχεδόν συνεχώς, το ζευγάρι Ekaterina Makarova / Elena Vesnina επιβάλλει μάχη στην Errani και την Roberta Vinci , αλλά πιο συχνά είναι οι Ιταλοί που αναλαμβάνουν. Και τα δύο κορίτσια ανησυχούσαν στην αρχή του παιχνιδιού και έκαναν πολλά λάθη. Μόνο 15-20 λεπτά αργότερα, οι παίκτες του τένις έπιασαν έναν συγκεκριμένο ρυθμό και άρχισαν να ενεργούν πιο σταθερά. Ολόκληρος ο αγώνας ήταν κυρίως στην εξυπηρέτηση της Σάρα, η οποία κέρδισε τους αγώνες μαραθωνίου δύο φορές από πόντους. Η Μακαρόβα, που δύο φορές παραιτήθηκε από το σερβίς στην αρχή του σετ, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλό της.

Η Εκατερίνα έπαιξε όμορφα την ίδια στιγμή, βασίστηκε στην επίθεση και η Σάρα ενήργησε τέλεια στην άμυνα και πήγε σε αντεπίθεση. Δυστυχώς, το δεύτερο σετ ξεκίνησε με επιτυχία για τους Ρώσους. Άφησε αμέσως τον αντίπαλό της να ξεφύγει από δύο παιχνίδια, και δεν υπήρχε σχεδόν καμία πιθανότητα να φτάσει πίσω - πριν από το τέλος του παιχνιδιού, η Errani έχασε μόνο δύο πόντους στο σερβίς. Η Μακαρόβα προσπάθησε να βρει κενά στο παιχνίδι του αντιπάλου της, αλλά ο Ιταλός έδειξε ένα σταθερό και υψηλής ποιότητας παιχνίδι και δικαίως προχώρησε στους ημιτελικούς - 6: 4, 6: 3.

IVANOVICH AGAIN REACHED SHARAPOVA

Στα προημιτελικά των τελικών γυναικών, ο αγώνας, στην πραγματικότητα, δεν λειτούργησε καθόλου. Η Άννα Ιβάνοβιτς είχε έναν υπέροχο αγώνα με την Angelica Kerber , την έδωσε έξι φορές, έπληξε 26 χτυπήματα και έκανε λάθος μόνο 14 φορές. Ναι, η Kerber δεν έπαιξε καθόλου στο επίπεδό της, αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι ο Σέρβος είχε ένα χέρι σε αυτό. Σε λιγότερο από μία ώρα η Άννα κατάφερε να συναντηθεί με την Μαρία Σαράποβα - 6: 3, 6: 1. Ο Ιβάνοβιτς δεν έχει παίξει στους ημιτελικούς από το Κύπελλο του Κρεμλίνου και σε διαγωνισμούς όπως η Μαδρίτη για πάνω από ένα χρόνο. Τα κορίτσια συναντήθηκαν αρκετά πρόσφατα - στα τέλη Απριλίου στους προημιτελικούς στο StΗ Ουγκάρτα και μετά η Μαρία πέτυχε μια σκληρή νίκη σε τρία σετ. απόγευμα - στις 15:30. Οι Rafael Nadal και David Ferrer είναι από καιρό οι ισχυρότεροι τενίστες στην Ισπανία και για έξι μήνες ο David προηγείται του διάσημου συμπατριώτη του στην κατάταξη. Φυσικά, αυτό το γεγονός δεν επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τις εκτιμήσεις των ειδικών και των αποσπάσεων στοιχημάτων: Ο Nadal είναι ένα σαφές φαβορί σε κάθε αγώνα, ειδικά στο πηλό. Από τις 21 συναντήσεις, ο Ραφαήλ έχασε μόνο τέσσερις από τον Ντέιβιντ. Τον Μάρτιο, έπαιξαν στον τελικό στο Acapulco - τότε πολλοί περίμεναν τουλάχιστον έναν αγώνα, αλλά αποδείχθηκε πραγματικό όφελος για τον Nadal. Έπαιξε ένα λαμπρό αγώνα και κέρδισε 6: 0, 6: 2.

Η συνάντηση στη Μαδρίτη πραγματοποιήθηκε σε ένα εντελώς διαφορετικό σενάριο. Ο Nadal έπαιξε ένα τριπλό σπάσιμο στο τέταρτο παιχνίδι και μάλιστα προχώρησε, μετά τον οποίο ο διαιτητής του έδωσε προειδοποίηση για πολύ χρόνο για να προετοιμαστεί για σερβίρισμα. Ίσως αυτό επηρέασε επίσης την περαιτέρω πορεία του παιχνιδιού, αλλά ο Ραφαέλ έχασε τρεις βαθμούς στη σειρά, όλα για τα δικά του λάθη. Η Ferrer απέτυχε να διατηρήσει το πλεονέκτημα τριών αγώνων, αλλά στο τέλος ο David πρόσθεσε και πήρε το παιχνίδι. Και οι δύο έδειξαν πολυτελές τένις και παρουσίασαν στο κοινό πολύ όμορφα ράλι.

Το δεύτερο σετ έγινε με κούνια: ο ηγέτης άλλαξε αρκετές φορές και τώρα ο Nadal ήταν πιο κοντά στο τρίτο σετ, μετά ο David - στη νίκη στον αγώνα. Ο Ferrer είχε ένα εξαιρετικό τμήμα στη μέση του παιχνιδιού και πήρε το προβάδισμα 4: 2, αλλά ο αντίπαλός του όχι μόνο ανέκαμψε, αλλά βγήκε μπροστά με το επερχόμενο σερβίς στο σετ. Η πρώτη ρακέτα της Ισπανίας έκανε ένα διάλειμμα επιστροφής, και στο 12ο παιχνίδι είχε μια εξαιρετική ευκαιρία να κερδίσει με σκορ 15:30, ο David πυροβόλησε έναν αντίπαλο στο δίχτυ, αλλά επέτρεψε στον Nadal να αντεπιτεθεί. Αντί για διπλό matchball, έγινε ισοπαλία, το οποίο κέρδισε ο Rafael.

Το τένις ήταν ακόμα πολύ υψηλό επίπεδο. Υπήρχε ένα απολύτως ίσο παιχνίδι, και ένα ελαφρύ πλεονέκτημα εμφανίστηκε πρώτα σε ένα, μετά στο άλλο. Δεν ήταν εύκολο να προβλεφθεί η ανάπτυξη του τρίτου σετ. Στην πραγματικότητα, όλα αποφασίστηκαν από τα αρχικά παιχνίδια: οι παίκτες του τένις έφτασαν στο σκορ των 30:30 ή 40:40 και στη συνέχεια ο Nadal πήρε τα βασικά σημεία, που οδήγησαν 4: 0. Φυσικά, σε μια τέτοια κατάσταση ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αντισταθμιστεί, επειδή ο Ραφαήλ αισθάνθηκε αυτοπεποίθηση και ο Ντέιβιντ άρχισε να κάθεται φυσικά. Έδρασε υπέροχα για δύο σετ, αλλά δεν είχε λίγη ηρεμία στις κρίσιμες στιγμές. Φυσικά, τρία διπλά στο τέλος του παιχνιδιού είναι σαφείς ενδείξεις ενθουσιασμού. Εάν στο παιχνίδι ο Ferrer δεν ήταν καθόλου κατώτερος, και ίσως ακόμη ανώτερος από τον αντίπαλό του, τότε ο Raphael είχε ένα πλεονέκτημα στην ψυχολογική σταθερότητα - 4: 6, 7: 6 (7: 3), 6: 0. Παρά το ξηρό σκορ στο τρίτο σετ, το παιχνίδι ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες και έδωσε στο κοινό όμορφο τένις και πολλά συναισθήματα.

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ BERDYKH BLOKKED MARRAY τα άλλα τρία προημιτελικά για τους άνδρες. Ο Andy Murray έπαιξε καλύτερα από τον Tomas Berdych στο πρώτο παιχνίδι, αλλά έχασε τις πιθανότητες του και έχασε σε ισοπαλία.Στο δεύτερο παιχνίδι, οι Τσέχοι είχαν ήδη φανεί πιο ενδιαφέροντες, και αυτή τη φορά επικράτησε λογική - ο Τόμας κέρδισε μια δύσκολη νίκη σε 2 ώρες 2 λεπτά με σκορ 7: 6 (7: 3), 6: 4, αν και σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία ο Murray έπαιξε καλύτερα. Έτσι, ο Τσέχος κέρδισε και τους τρεις αγώνες εναντίον του Βρετανού από πηλό. Τότε ο Berdych θα συναντηθεί με τον Ελβετό Stanislas Wawrinka , ο οποίος νίκησε τον Jo-Wilfried Tsongu τη νύχτα - 6: 2, 6: 7 (9:11), 6: 4. Και ο αντίπαλος του Nadal στους ημιτελικούς έγινε απροσδόκητα Pablo Andujar , αποδείχθηκε ισχυρότερος από τον Kei Nishikori - 6: 3, 7: 5. Σημειώστε ότι ο Kay χρησιμοποίησε μόνο ένα σημείο πόντου στα 12.

Το Σάββατο, όπως και την Παρασκευή, τα κορίτσια θα παίξουν πρώτα: Williams με τον Errani και στη συνέχεια Ivanovich και Sharapova. Το απόγευμα θα υπάρξει συνάντηση μεταξύ Nadal και Andukhar, και το βράδυ - Wawrinka και Berdykh.

Προηγούμενη ανάρτηση Μονομαχία πλήρους απασχόλησης μεταξύ Williams και Sharapova για την πρώτη θέση